Skrivande

Första maj kommer pocketen!

Jag kan inte vänta längre utan jag släpper pocketen av Där viken slutar redan första maj! Tidigare år har jag väntat till sommaren innan pocketen har fått komma ut. Fördelningen av inbundet på hösten och pocket på sommaren har varit en fin fördelning. Både jag och läsare har fått känna att det liksom händer något. I år ruckar jag på rutinerna!

Gunnar vill inte ha konkurrens

En av anledningarna till att jag inte väntar med pocketen till sommaren är förstås Gunnar. Spinoffen som handlar om honom är planerad till mitten av juni. Skulle jag släppa sista delen i pocket av Västervikserien så skulle kanske Anna och Gunnar konkurrera med varandra. Det vill de inte, kan jag lova. Grannsämjan dem emellan står på spel. Alterntivt samboskapet. I spinoffen får vi veta hur Gunnar har det i sin vardag numera. Själva storyn som Gunnar berättar då är helt fristående från Västervikserien. Men hur hans relation till Anna ser ut numera ingår förstås också. Så det blir mest rättvist att de får varsin släppmånad. Annas pocket och sista delen i Västervikserien kommer första maj och Gunnars i juni.

Boklagret tryter

Jag har lager av böcker både hemma hos mig och hos Förlagssystem. De distribuerar böcker till bokhandeln, bibliotek och när ni beställer böcker på nätet. Varje månad får jag en avräkning på hur många böcker som finns kvar. Än är inte lagret tomt men den inbundna versionen av Där viken slutar börjar så smått tryta. Samtidigt har jag en marknadssäsong framför mig. Planen är lagd för vilka marknader och evenemang som jag vill och kan vara med på och jag vill inte vara utan någon av böckerna. Tilltryck betyder väntetid och det hinner jag inte med så här års. Många av mina läsare vill kunna välja mellan pocket och inbundet och då vill jag förstås ge dem den möjligheten. Mitt lager blir således påfyllt inför säsong och jag får två släpp att fira de närmaste månaderna. Det kan knappast bli bättre!

Så fort jag har fått hem pocketen av Där viken slutar lägger jag upp den på min hemsida och hojtar över hela världen att den finns ute. Jag packar och skicka så gärna! Annars kanske vi ses på en marknad under vår och sommaren?

Ta hand om dig!

 

Cilla

 

 

No Comments

Leave a Reply

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.